Karavanem po Čechách – tipy a rady

Když jsem se seznámila s mým mužem, měl karavan a já si neuměla představit, že bych trávila dovolenou v domečku na kolečkách o rozměrech tři metry na šest. Já – rozmazlená holka – zvyklá na hotely či penziony mám jet někam k rybníku? Samozřejmě co by člověk pro svou drahou polovičku neudělal, tak jsme vyrazili do Českého ráje. A dnes bych neměnila. Do hotelu jedeme maximálně na pár dní v zimě, jinak trávíme čas v karavanu.Souznění s přírodou
Méně je někdy více
V Čechách přijedete do kempu, na recepci sepíšete potřebné papíry a zaplatíte pobyt předem. Pokud se stane, že musíte odjet z dovolené dřív, peníze vám nevrátí. Z vlastní zkušenosti můžu poradit, zaplaťte si například jen tři dny a potom si pobyt prodlužte, protože nikdy nevíte, jestli si vedle vás nepostaví stan teenageři, kteří budou poslouchat techno od rána do večera, a vy s tím nic neuděláte. Místo v kempu si vyberete většinou po příjezdu, pokud nenavštěvujete kemp pravidelně, nelze si rezervovat určitý prostor.
Místo k nezaplacení
Nevýhodou českých kempů je, že nejlepší místa s výhledem na vodu či do přírody bývají zabraná karavany na stálo – tedy lidmi, kteří mají karavan jako chatu, zaparkují ho na sezonu v kempu a jezdí sem na víkendy. Pokud máte možnost jezdit na dovolenou mimo hlavní sezonu, většinou se vám podaří zabrat si nějaké pěkné, klidné místo. Nevýhodou kempování mimo červenec a srpen bývají omezené služby kempů. Většinou není otevřený obchod v kempu, kde si lze koupit pečivo nebo restaurace, kam můžete zajít na oběd. Ale není to pravidlem, s majiteli obzvláště rodinných kempů se dá domluvit a pečivo vám mohou z města přivézt, pokud bydlí mimo kemp a dojíždí sem.Táborový oheň
Koupelna jako ze škatulky
Sociální zařízení českých kempů jsou různorodá – od totalitních sprch se zašlými závěsy po moderní rodinné sprchy, kam můžete jít s celou rodinou, nehledě na pohlaví. V některých kempech jsou sprchy v ceně, v některých na žetony. Většinou stačí jeden žeton a v pohodě si stihnete umýt i vlasy. Můj poznatek je, že intervaly v dámských sprchách bývají delší než v mužských. No hold jsme asi větší kačeny, že dámy? Poblíž sociálních zařízení bývá výlevka na chemický záchod. Málokde se chemický záchod vylévá do normálního WC, to už je spíše retro kemp.
Úroveň českých kempů se každým rokem zvyšuje a ceny jsou příznivé, tak co zkusíte to a propadnete kempování stejně jako já?